Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska zorganizowały kolejną już edycję kongresu, poświęconego transformacji energetycznej.
Idea zrównoważonej przyszłości energetycznej i nowych kierunków jej realizacji nabiera tempa. Rozwój systemów energetyki rozproszonej i OZE oraz związana z tym potrzeba nadążających regulacji prawnych stała się głównym przedmiotem dyskusji. Różne grupy interesariuszy, przedstawiciele administracji publicznej, liczni eksperci i środowisko naukowe, koncentrują swoje wysyłki w planowaniu skutecznej i bezpiecznej transformacji, która zapewni alternatywne stabilne źródło dostaw energii. Istotą energetyki rozproszonej jest jej lokalny wymiar, dlatego współpraca branży energetycznej wymaga szeregu połączeń na styku z środowiskiem gospodarczym, samorządowym i administracją centralną.
Nasza rola zaczyna się tutaj:
Rozproszone podejście co do sposobu wytwarzania, akumulowania i dystrybucji energii, wymaga odświeżonego planu w zakresie rozwiązań cyberbezpieczeństwa, gdyż proces zarządzania energią jest zgoła odmienny od dotychczasowych schematów i strategii cyberbezpieczeństwa.
Transformacji towarzyszy również szereg wyzwań, m.in. narastająca potrzeba aktywnego planowania i działania na rzecz właściwych rozwiązań technologicznych, pilna konieczność zmian na rzecz ochrony środowiska oraz organizowanie kierunkowo wykształconej kadry, dla zapewnienia bezpiecznej przyszłości energetycznej.
28.10.2024