Energetyka
Konwencjonalna

Na poziomie krajowym
sektor energetyczny

to jeden z nadrzędnych operatorów usług kluczowych dla utrzymania krytycznej działalności społeczno-gospodarczej

Cyberobrona tego obszaru koncentruje się na ochronie infrastruktury i systemów technologicznych, które są nadrzędne dla produkcji, transmisji i dystrybucji energii. Z uwagi na złożoność systemów, zapewnienie ciągłości działania tego przemysłu, oprócz swojej roli strategicznej, ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo cywilne i komfort życia obywateli.

Potencjalne zagrożenia mogą mieć konsekwencje zarówno dla otoczenia zewnętrznego w skali mikro i makro, ale i środowiska wewnątrz.

Zagrożenia życia pracowników / okolicznych mieszkańców

Blackout i jego szczególnie specyficzny dla tej branży wpływ na skalę zniszczeń procesów produkcyjnych, magazynujących i dystrybuujących energię elektryczną, oraz idące za tym ogromne straty finansowe

Utrata efektywności biznesowej

Szkody w innych sektorach gospodarki spowodowane brakiem dostawy energii – z tytułu utraty korzyści, ale i analogicznych potencjalnych uszkodzeń procesów technologicznych

Zakłócony łańcuch dostaw

Osłabienie obronności kraju

to tylko nieliczne niebezpieczeństwa z jakimi mierzy się branża. 

Energetyka w dzisiejszych czasach jest w czołówce ataków i incydentów, obecnie widoczna jest tendencja wzrostowa w liczbie zdarzeń.

Konieczność modernizacji i transformacji cyfrowej coraz mocniej wpływa na połączenie świata technologii informacyjnych (IT) z technologiami operacyjnymi (OT), wystawiając je poniekąd na nowe zagrożenia. To wymusza zmianę podejścia i poszukiwanie rozwiązań kompleksowych, które uwzględnią adaptację na wszystkich poziomach. Niestety nierzadko obserwujemy na obiektach, że zarządzanie kompleksowe mylone jest z integracją procesów w sposób dosłowny.

Wiele mówi się obecnie o cyberterroryzmie i atakach hackerskich, ale w przemyśle równie istotnym zagadnieniem są zagrożenia płynące z wewnątrz:

  • Aspekt ludzki:

błędy, brak kompetencji, zła organizacja pracy

  • Aspekt systemowy:

niewydolność procesowa i analityczna

  • Aspekt narzędziowy:

usterki, awarie czy niewydolność urządzeń

Wszystkie zaburzenia procesów rodzą incydenty, których konsekwencje mogą mieć najróżniejszy skutek i skalę.

DYNACON KNOWS HOW

Działając w branży cyberbezpieczeństwa przemysłowego, znamy złożoność systemów i procesów, stąd wiemy jak istotna jest separacja sieciowa.

Niezbędna integracja środowisk IT & OT musi odbywać się na zasadzie symbiozy, czyli uszanowania indywidualnych cech każdej ze struktur. Rozwiązania jakie zapewnia DYNACON chronią proces technologiczny przed szerokim spektrum zagrożeń operacyjnych, a optymalizacja rozwiązań uszczelnia go na styku z IT. Nasz model konfiguracji sieciowej nie tylko gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa ciągłości działania i ludzi, ale i zwiększoną efektywność procesową, ekonomiczną i operacyjną. Cyberobrona tego obszaru koncentruje się na ochronie infrastruktury i systemów technologicznych, które są nadrzędne dla produkcji, transmisji i dystrybucji energii. Z uwagi na złożoność systemów, zapewnienie ciągłości działania tego przemysłu, oprócz swojej roli strategicznej, ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo cywilne i komfort życia obywateli.

Przykłady zadań branży energetycznej wymagających rozwiązań cyberbezpieczeństwa:

Wytwarzanie energii elektrycznej

Technika wysokich napięć

Linie napowietrzne i kablowe, stacje elektroenergetyczne (rozdzielnie, stacje transformatorowo-rozdzielcze i stacje transformatorowe), aparaty elektryczne, instalacje elektryczne

Zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe: techniki przepięciowe, techniki odgromowe

Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa

Sieci elektroenergetyczne, w tym sieci inteligentne

Przesył danych liniami elektroenergetycznymi

DYNACON

Masz pytania?